BRİÇ ve YAŞAM

Briç, sadece bir oyun değil hayatın ta kendisidir. Sokratın ’kendini bil’ felsefesine dayanarak kurgulanmış olup yaşamın nasıl matematiksel zeka, duygusal zeka ve soysal zeka denge üçgeninin üstünde durduğunun ispatıdır.
 

Masadaki tavrın,gerçek hayatındaki davranışlarının aynadaki yansımasıdır. Bir ortaklık anlaşması gibi görünen oyun gerçekte insanlara saygı duymayı, empati yapmayı ve sevmeyi öğretir. Briçte seni üstün kılan ne güzelliğin, ne paran, ne hiyerarşi, ne kaba kuvvetin vardır. Hayatta seni asıl asil kılan bütün değerler papazlar ve kızlarla kartların içine gizlenmiştir. Başkalarına saygıyla yaklaşabilmeyi, sinirlerine sahip çıkabilmeyi, konsantrasyonu, düşünerek hareket etmeyi yani ‘kendini bil’meyi öğretir. Empati yapmak gerçek hayatta ne kadar ‘insan’ yapar seni, biliyor musun? Ortağın senin rakibin değildir ki, ortaklık ayna gibidir nasıl bakarsan yansıması ışıldayarak döner sana, her türlü birliktelikte olduğu gibi evlilik, iş, ebeveyn farkı yoktur, briç ortaklığı daha da zordur hataya hep açıktır, hep kontrolu, hep düşünmeyi, hep kendini ve nerde durulacağını bilerek başarıya ulaşılır. Başarı nedir ki hayatta evde tozunu devamlı almak zorunda olduğun kupalar mı yoksa gerçek insan olabilmek mi? Birilerine bir şeyler öğretip ,faydalı olmanın getirdiği gururu mu görmek ,yoksa kaç kişinin omzuna basıp geldiğin kendi yansımanla böbürlenmek mi kupaların üstündeki yüzde gördüğün?


Yaptığın hesaplar seni ya başarıya taşır ya da kaybetmeye .Hayatla poker oynamak mı istiyorsun briç mi?Kendini bilip doğru sayarsan sayılarını, fizibiliteni yaparsan oyuna başlamadan önce işinde iflasa gitmezsin. Aklından geçeni değil kartların ne söylediğini dinlersen boş hayallere kapılıp yatırım yapmazsın . Ve planını yapmadan oyuna başlamazsın.Sen kendini kontrol edip durabiliyor musun oyuna başlamadan önce? Sonuç arkadan gelir deyip paldur küldür girişiyorsan hayata,tesadüflerin sonuçlarına katlanıp çekirge misali yok olup gidersin. Güvenini kaybettiğin gün iş hayatında, bir hata cv ne yazılmıştır, zordur çivinin söküldüğü yerdeki izleri silmek hem özgeçmişinden hem ortağının hem rakiplerinin yüreğinden..


Hırslarımızı artık raflara kaldırırsak ve hayatta her tür yanlışın insanlar için olduğunu bilirsek daha keyifli, neşeli ve başarılı bir briç veya hayata sahip oluruz.

 

ANBER HACIRAİFOĞLU

24 ARALIK 2010